Pan niegrzeczna rączka i co wypada młodej damie

Niedawno czytałam artykuł w lokalnej prasie o tym, że po Rynku chodzą Cyganie i chwytają młode dziewczyny za różne części ciała. Redaktor polecił, by w takich przypadkach zgłosić to straży miejskiej lub policji, bo to karalne. Zastanawiałam się, co bym zrobiła w takiej sytuacji, i w którą cześć ciała uderzyła pana narwanego. A kilka dni później byłam świadkiem takiej oto sytuacji.

Byłam latem na zakupach na giełdzie. Dzień niesamowicie upalny, żar lał się z nieba. Stoję sobie i przeglądam ciuchy, kiedy nagle słyszę za swoimi plecami krzyki młodej kobiety, ubranej w mocno wydekoltowaną bluzkę i króciutkie spodenki, ale z racji upału, mnie to nie dziwi. Używała różnych, niewybrednych epitetów w kierunku pewnego pana, który ewidentnie był wczorajszy. Niepewnie stał na nogach i wzrok mu świdrował. Dziewczyna wyzywała go, uderzała, bo jak twierdziła, owy mężczyzna uszczypnął ją w pośladek. Oczywiście on, wielce zdziwiony, o czym w ogóle jest mowa. Ludzie stali i przyglądali się tej sytuacji, gdy podeszła do nich kobieta, na oko po 60.  Pani ta nie chciała nawet słuchać o tym, co wydarzyło się przed chwilą, i od razu rzuciła się z pretensjami do będącej już na skraju płaczu młodej dziewczyny. „Młodej damie nie wypada używać takich słów, taka ładna buzia, a tak brzydko mówi. Jak tak można? Tyle ludzi dookoła, naprawdę wstyd!”. Tamta zdążyła się popłakać, pan patrzył na obie chmielnym wzrokiem, a babcia głosiła kazania na cały głos. Po kilku minutach wzajemnych krzyków na siebie towarzystwo się rozeszło a ja miałam mętlik w głowie.

Dziewczyna miała prawo tak zareagować, facet naruszył jej nietykalność, każdy by wybuchnął na jaj miejscu. Ale po stronie starszej pani też leży trochę racji. Mimo wcześniej pory dookoła stały dzieci przyglądając się zdezorientowane całej sytuacji. A czym skorupka za młodu nasiąknie…. Co bym zrobiła? Nie wiem. Pewnie chciałabym kopnąć gościa z całej siły tam gdzie zaboli, ale czy złość by mnie nie sparaliżowała? Czy gdybym użyła podobnych epitetów, coś by to dało? Nie wyglądał na kumatego, może nawet by się tym nie przejął. Albo po prostu chodzić w worku po kartoflach, może wtedy by nie zaczepił…

2 myśli nt. „Pan niegrzeczna rączka i co wypada młodej damie

  1. Po pierwsze – Nie wierzyłam własnym oczom widząc w ulubionych u samej góry „zbierającą okruszki” :))
    To już chyba rok Jak się nie odzywałaś na blogu -prawda? Witaj znowu!
    Co do opisanej sytuacji, trudno się dziwić reakcji dziewczyny. babcia może i trochę racji miała, ale zamiast umoralniać dziewczynę – powinna trzymać jej stronę. Nie pierwszy raz społeczeństwo reaguje stając po niewłaściwej stronie. Znane jest i wcale nierzadkie twierdzenie, że kobieta sama sobie winna, bo sprowokowała strojem, czy zachowaniem. Tymczasem takie zachowania, i naruszanie czyjejś sfery intymnej jest niedopuszczalne!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>